What Digits







What Digits?


Given the sum of the squares of any three consecutive integers, what digits cannot appear in the ones place?

Correct Solutions:


  1. Wojciech Lewkowicz. Lemont HS, Lemont, IL
  2. Kris Jirapinyo. Troy HS, Fullerton, CA
  3. Batman. Swami Vivekanand HS, Chembur, India
  4. Morgan Chen. Mt. Carmel HS, San Diego, CA
  5. Kitty Baxter. The Mount School, York, England, UK
  6. Nasser S. Demir. American School of Kuwait, Kuwait
  7. Puja Guha. American School of Kuwait, Kuwait
  8. Larry Lynch. Hardin Northern HS, Dola, OH
  9. Huan Vo. Collins Hill HS, Suwanee, GA
  10. JJ Murphy, Oblong HS, Oblong, IL
  11. Megan Hope. Ocean City HS, Ocean City, NJ
  12. Justin Lam. College Park HS, Pleasant Hill, CA
  13. Michael Minardi. Oviedo HS, Oveido, FL
  14. Stacy Finkbeiner. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  15. Tiffany Hobgoood. North Hopkins HS, Madisonville, KY
  16. David Cavanah. Marathon HS, Marathon, FL
  17. Alex Lorbert. Yeshivah of Flatbush HS, Brooklyn, NY
  18. Katya Permiakova. Lisgar Collegiate Institute, Ottawa, ON, Canada
  19. David Barsic. Franklin Regional HS, Murrysville, PA
  20. Daniel Casper. Eagle Rock JHS, Idaho Falls, ID
  21. Lyndsay Coo. The Mount School, York, England, UK
  22. Nathan Diehl. Maize HS, Maize, KS
  23. Catherine Harrison. The Mount School, York, England, UK
  24. Alice Wishart. The Mount School, York, England, UK
  25. Teddy Schaffer. The Westminster Schools, Atlanta, GA
  26. Bailes Brown. Walhalla MS, Walhalla, SC
  27. Larry Kasoff. JP Stevens, Edison, NJ
  28. Nick Westfahl. Maize HS, Maize, KS
  29. Alisa Tunison. Fontana HS, Fontana, CA
  30. Seth Storer. Hillsboro HS, Hillsboro, OH
  31. Doug Shannon. Hillsboro HS, Hillsboro, OH
  32. Craig Chasseur. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  33. Josh Pfeil. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  34. Nirmal Mankani. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  35. Andy Coleman. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  36. Paul Vernon. Maize HS, Maize, KS
  37. Cricket Denton. Ocean City HS, Ocean City, NJ
  38. Josh Earl. Ocean City HS, Ocean City, NJ
  39. Sonal Uberoi. Santa Ynez HS, Santa Ynez, CA
  40. Elizabeth Gifford. Park Crest MS, Pflugerville, TX
  41. Michael Moyer.The Way Home School, Carlisle, PA
  42. Morris Chen. Mt. Carmel HS, San Diego, CA
  43. Rachel Ross. Hillsboro HS, Hillsboro, OH
  44. Elliot Huntington. Watertown HS, Watertown, SD
  45. Kathleen Lysaught. Mannheim HS, Mannheim, Germany
  46. Todd Ramsey. North Hopkins HS, Madisonville, KY
  47. Drew Cleary. North Hopkins HS, Madisonville, KY
  48. Koos van Zyl. Overkruin HS, Pretoria, South Africa
  49. Begem Lee. St.Anne's School, Porterville, CA
  50. Chris Young. Center for Arts & Sciences, Saginaw, MI
  51. Sarah Perez. St.Anne's School, Porterville, CA
  52. JoAnna Richardson. St.Anne's School, Porterville, CA
  53. Megan Nicholson. St.Anne's School, Porterville, CA
  54. Vanessa Trujillo. St.Anne's School, Porterville, CA
  55. Aprilyn Soliman. St.Anne's School, Porterville, CA
  56. Christine Lopez. St.Anne's School, Porterville, CA
  57. Ming DeLin. Fair Lawn HS, Fair Lawn, NJ
  58. Robin Donelson, Boise HS, Boise, ID
  59. Rob Sweney. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  60. Jennifer Rude. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  61. Jessica Sterner. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  62. Noah Couser. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  63. Joe Brooks. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  64. Dustin Sedgwick. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  65. Becky Thilo. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  66. Zac Thomas. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  67. Victor McFarland. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  68. Rimas Simitas. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  69. Alan Markley. Lakes MS, Coeur d'Alene, ID
  70. Luke Ordway. Moscow JHS, Moscow, ID
  71. Angela Singh. Cypress Creek HS, Orlando, FL
  72. Welton Wong. Forest Hill CI, Toronto, ON, Canada
  73. Erin Perkins. Lake Highland Prep, Orlando, FL
  74. Blake Hodgin. Moscow HS, Moscow, ID
  75. Georgia Fyke. Jackson Prep JHS, Jackson, MS
  76. Mike Venzke. Hampton Bays Secondary School, Hampton Bays, NY
  77. Darren Kwong. South Pasadena MS, South Pasadena, CA
  78. Joel Merritt. Merritt Home School, Lutz, FL
  79. Chad Fugate. North Hopkins HS, Madisonville, KY
  80. Ashley Andrews. Cascade Christian Academy, Wenatchee, WA
  81. Jenny Reiswig. Cascade Christian Academy, Wenatchee, WA
  82. Greg Peterson. Sir Oliver Mowat CI, Toronto, ON, Canada
  83. Katie Hayden. S. B. Anthony MS, Minneapolis, MN
  84. Justin Whitely. Cascade Christian Academy, Wenatchee, WA
  85. Tetsuya Matsuguchi. Centennial HS, Boise, ID
  86. Travis Stepan. Sauk Centre HS, Sauk Centre, MN
  87. Ross Harmes. Rickards HS, Tallahassee, FL
  88. Nick Scheiner. Rickards HS, Tallahassee, FL
  89. Manuel Ortiz. Rickards HS, Tallahassee, FL
  90. Leo Polovets. Lynbrook HS, San Jose, CA
  91. Scott Munro. South Park HS, Library, PA
  92. Michael Schreck. Nitro HS, Nitro, WV
  93. Sedo Oh. Bronx HS of Science, Bronx, NY